Motocykliści czy kierowcy różnorodnego rodzaju samochodów nienagannie zdają sobie sprawę z tego, że by móc radować się swoim pojazdem w czasie sezonu (czy to letniego, czy też zimowego), trzeba go słusznie przygotować. Sporo osób jednakże nie użytkuje jednakowej zasady w stosunku do rowerów, a to poważny błąd. Rower, tak samo jak inne środki lokomocji, pragnie uwagi własnego właściciela – jeżeli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w trakcie najróżniejszych przejażdżek i rowerowych wypraw.

sklep rowery pl

Wprawdzie rower to nie auto ani motor, zatem lista prac, jakie musimy zrealizować podczas przedsezonowego serwisu jest nieco krótsza. Niemniej warto się jej przyjrzeć oraz skonfrontować z naszym rowerem. Oto, o co powinniśmy zadbać przed nawiązaniem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką należałoby uczynić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – analizujemy jego naciąg. Jeśli łańcuch jest popsuty, nadmiernie luźny bądź nadmiernie naciągnięty – należy go przyzwoicie naciągnąć. Ponadto należy go nasmarować specjalnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – prócz tradycyjnego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów znajdziemy na oponie), należy uczynić, czy opony w rowerze nie wymagają wymiany. W przypadku pęknięć lub też przesadnego zużycia bieżnika – opony trzeba wymienić. Nie chcemy jakkolwiek, żeby w trakcie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posługi.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma kolosalny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, wobec tego należy uczynić poprawność działania hamulców oraz stan klocków hamulcowych. Jeśli są nadmiernie wyeksploatowane – warto je wymienić.
* Sprawdzenie śrub i oświetlenia – przed główną przejażdżką należałoby sprawić luz głównych śrub konstrukcji roweru, a gdy odszukamy poluzowane śruby – dokręcić je. Dodatkowo należałoby sprawić elementy oświetlenia – chcemy jakkolwiek być widoczni na drodze.

To podstawowa lista czynności, jakie należy wykonać przed główną przejażdżką. Po zimie należałoby także rower wnikliwie umyć i pokryć zabezpieczającymi specyfikami – to naturalnie dzięki temu będzie odpowiedniej chroniony podczas całego sezonu.