Jednym spośród największych wyzwań w większości polskich miast jest komunikacja. Polskie miasta są nie dostosowane do tak dużego nasilenia korków, jaki został zapoczątkowany przez wzrost liczby samochodów na polskich ulicach. Z tego powodu główną z najważniejszych kierunków rozwoju jakie powinno podjąć niemalże każde województwo jest inwestycja w rozwój dróg i infrastrukturę komunikacyjną. Nawierzchnie drogowe i transport miejski to priorytet, który pozwoli zwiększyć wygodę krakowian a także poprawi całokształt gospodarki miasta.

Spośród pozostałych miast, inwestycje drogowe w grodzie Kraka mocno się wybijają. Krakowianie w referendum opowiedzieli się za budową metra, jednak zanim metro powstanie, w komunikację tramwajową i autobusową oraz drogi potrzeba zainwestować sporo pieniędzy . Z ważniejszych decyzji finansowych trzeba wymienić:
całkowicie elektryczną linię autobusów – pierwszą w kraju,
nowoczesne torowisko na Ruczaju,
w pełni rozwinięty dworzec kolejowy wraz z galerią handlową.
Oprócz tego, w planach miasto przewiduje remont przynajmniej kilka nowych połączeń pomiędzy już wybudowanymi połączeniami oraz naprawy już powstałych tras tramwajowych oraz dróg dojazdowych.
Mieszkańcy remontów nie znoszą – utrudnienia w komunikacji i dotarciu do biur przeszkadzają na co dzień. Trzeba zaś pamiętać, że bez remontów infrastruktura nie może się poprawić i by było lepiej, trzeba wytrwałości.Jacek Majchrowski
Inwestycje w rozwój transportu to nie jedynie kolejne drogi, jak również lepszej odporności powierzchnia jezdni, która będzie bardziej trwała i wytrzymała. ( kolejnym z przykładów jest ścieralna nawierzchnia jezdni na skrzyżowaniu Zakopiańska – Brożka oraz na zachodniej drodze Wadowickiej). Oczywiście, Kraków potrzebuje jeszcze wielu zmian i nowych pomysłów, aby jeździło się po mieście dobrze. Nie tylko samochodem, ale też komunikacją miejską. Mimo to da się zauważyć jasno, że wszystko jest na świetnej drodze do tego, by mieszkańcom mieszkało się tu zdecydowanie miło i przyjemnie.